Joule Nedir?

Ürünlerin üzerinde FPS birimi genelde yazılmaz onun yerine “JOULE” ibaresini yazarlar. Bunu açıklamak gerekirse;

JOULE Nedir?

Joule (kısaltma J), İngiliz fizikçisi James Prescott Joule’un adıyla kullanılan bir iş veya enerji birimidir . Bir Newton’luk bir kuvvetin bir cismi kuvvet doğrultusunda bir metre(FEET) hareket ettirmesiyle yapılan işe eşittir.

Şimdi asıl merak edilen konuya gelelim.

1 JOULE = 0.20gr BB ile 328 FPS’dir.

Airsoft AEG’lerinde en az 1 Joule en fazla 1.8 Joule arası tercih edilir. Özellikle 1 joule üstü kesinlikle yumuşak dokuyu(GÖZÜ) delecek güçtedir. Onun için belli FPS üstüne güvenlik açısından mesafe sınırlandırılması getirilmektedir.

Ancak bu şu demek değildir, “1 JOULE altı gözlük takılmasına gerek yok.” Kör olmak için illa gözün delinmesine gerek yoktur.

Gözlük takmazsanız kesinlikle kör olursunuz.

Ölçümlerde ağır BB koyarak AEG’leri daha az FPS’de atış yaptığının tespiti için ölçümlerde JOULE dikkatte alınır. Çünkü yukarıda belirtiğim gibi bu veri 0.20g BB için belirtilmiştir.

Bandırma AZAP takımından Erdem Girgin ve Burak Özçil arkadaşların Facebook’ta paylaştıkları fotoğraflar üzerinden bir örnek vermek gerekirse. Yeni modifiye ettikleri AEG’lerini 0.28g BB ile ölçtüklerinde aşağıdaki veri çıkmıştır.

[Resim: 3669028g_BB.jpg]

0.28g BB ile JOULE : 0.21 – FPS : 425 çıkmıştır.

Ölçüm cihazı 0.28g BB’ye göre ayarlı olduğu için yukarıdaki açıklamaya göre JOULE çok düşük gözükmektedir. Onun için kurallarımızda kesinlikle FPS gözeltilmektedir. JOULE sadece kurallarda belirtilen 0.20g BB ile FPS’nin doğru olup olmadığını teyitlemek maksatlıdır.

Kendilerinden aynı ölçümü ölçüm cihaz ayarını 0.20g BB ile yapmalarını rica ettim ve benim için aşağıdaki fotoğrafı paylaştılar.

[Resim: 3778020g_BB.jpg]

0.20g BB ile JOULE : 1.69 – FPS : 425 çıkmıştır.

Yani gerçekte bu AEG’nin FPS’sini 0.20g BB ye göre hesap yapmak gerekirse 1.69 x 328 = 550 FPS’dir. Eğer sadece FPS dikkate alınsaydı sniper yerine assault rifle olarak dikkate alınacaktı. Buda yaralanmalara sebep vericektir.

Ürünlerin üstünde JOULE küsüratlı yazılmaz onun yerine “OVER ONE JOULE(1 JOULE ÜSTÜ)” yada “UNDER ONE JOULE(BİR JOULE ALTI)” Satın alırken bunuda göz önünde bulundurunuz.