Airsoft Nedir? Nasıl oynanır?

Airsoft Nedir?

Airsoft tüm dünyada adından bahsettirmesinin öncesinde Japonya da ortaya çıkmış bir spor dalıdır. Airsoft nedir? sorusuna ayrıntılı bir şekilde girmek gerekirse eğitim için kullanıldığı bilinmektedir. Önceleri kendi silahlarını üretmek üzerinde çalışan Japonya aslında askerlerini eğitebilmek ve olası saldırı durumlarında sürekli hazır bulunabilmek amacı ile bu araçları geliştirmiş ve askerlerini bu sayede eğitmiştir. Airsoft ağırlık, görüntü, kavrayış gibi konularda ilk başlarda gerçek silahlardan çok uzak olmasına rağmen şu an gerçekte var olan neredeyse tüm silahların kopyalarını yapmışlardır.

Nasıl Çalışır?

Temelde iki farklı teknikle çalışan airsoft oyun silahları plastikten üretilen bir tür boncuğu atarak çalışır. Bu boncuk atma işini silahlar ya elektrikle ya da karbondioksit gazıyla yaparlar. Sıkıştırılmış olan gaz silahın mekanizması sayesinde ortaya çıkarak boncuğu hedefe alır. Oyuncuların bazıları özellikle gazlı modelleri tercih ederlerken bazıları da elektrikli modelleri tercih ederler. Bazı oyuncular ise ekipmanlarına göre her ikisini de farklı amaçlarla kullanmaya devam ederler. Örneğin tabanca modellerinde genellikle gazlı sistemler tercih edilirken AK 47, M4, M24, Sniper gibi modeller için genellikle elektrikli sistemler uygulanır.

Sağlığa Etkileri

Airsoft nedir? nasıl oynanır gibi soruları şu şekilde cevaplamak mümkündür; model silahlarla oynandığı zaman insan sağlığı tehlikeye girmez çünkü bu silahlar kesinlikle barut ve mermi çekirdeği içermezler. Asıl çıkış amacı askeri eğitimlerin sağlanması olsa da askeri olarak kullanılan mermilerin verdikleri hasarları kesinlikle veremeyecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu alanda kullanılan mermiler genel itibari ile plastiklerden imal edilir. Yakın mesafelerde olma durumlarında dahi insan sağlığı etkilenmez. Merminin geldiği yerde sadece kızarıklık meydana gelir. Bu konuda tek bir istisnai organ vardır gözlerimiz. Gözler birçok alanda yapılan sporlarda korunmak zorundandır.

 Ateş edilen boncuklar çalışma prensibi gereği bir basınca sahip oldukları için göze doğrudan temas etmeleri geçici, bazı durumlarda ise kalıcı doku zedelenmelerine neden olabilirler. Gözde yaşanan bu basınç görme bozukluklarını beraberinde getirebilir. Bu sebeple oyunun ilk kuralı kesinlikle tüm şartlarda balistik gözlük kullanmaktadır. Bu gözlükler oyuncunun sağlığı için önem taşımaktadır. Bu gözlüklerin airsoft nedir? sorusu sorulduğunda cevaben güvenliktir denebilecek ölçüde sağlıklı seçilmelidir.